Главная Весь Агатов О книгах Персоны Народы Крыма Форум Обратная связь

Горілка, бізнес, кримінал, політика?

У суботу Центральний суд Сімферополя, розглянувши подання прокуратури, підписане заступником прокурора Криму Володимиром Ребровим, ухвалив рішення продовжити ще на 7 днів час затримання генерального директора фірми «Союз-Віктан» Андрія Охлопкова та його першого заступника Віктора Удовенка без пред’явлення звинувачення. Це означає, що суд не зміг, з одного боку, оцінити систему доказів прокуратури, достатню для дачі згоди на арешт; з другого боку, вони були настільки вагомими, що суд не зважився випустити і змінити запобіжні заходи.

Андрій Охлопков очолює фірму «Союз-Віктан» з моменту її заснування. Він народився в Сумській області у 1966 році. Відома торгова марка «SV» — найбільший в Україні виробник алкогольної продукції, в тому числі — багатьох сортів фірмової горілки і шампанського. За тиждень до затримання Андрій Охлопков був висунений конференцією Кримської регіональної організації Аграрної партії України до складу виборчого списку на майбутні вибори до українського парламенту, хоч не є членом цієї партії. Як сказав кореспонденту «Дня» лідер КРО Аграрної партії, представник Президента України в Криму Анатолій Корнійчук, «аграрники» просто сподівалися на фінансову допомогу фірми під час виборів. У 2000 році фірма отримала міжнародний сертифікат якості і почала освоювати міжнародні ринки. Її продукція експортувалася до США, Югославії, Німеччини, країн Південної Америки. Частка ринку цього виробника алкоголю в Україні в останні місяці, що видалися особливо успішними, становила 17 — 19 відсотків — найвищий показник в Україні. За рік виробництво на фірмі зросло майже у 2 рази. Згідно з неперевіреними даними, у жовтні цього року компанія отримала ексклюзивне право на виробництво в Україні горілки «Московська- особлива». Вона як торгова марка зареєстрована ще у 60-і роки і є однією з найспоживаніших горілок у світі, експортується у понад 80 країн.

На прес-конференції, що відбулася у Сімферополі за день до затримання керівництва фірми, перший заступник начальника ГУ МВС України у Криму Микола Агєєв відзначив, що вбивство підприємця Руслана Коротича у Сімферополі на вулиці Фрунзе, виявлення в Білогорському районі двох трупів, а також вибух фірмового магазину «СВ» на вулиці Севастопольській у Сімферополі — ланки одного ланцюга, пов’язані з фірмою «Союз-Віктан». У спеціальній заяві керівництво фірми спростувало ці припущення і стверджувало, що ці кримінальні події не мають до неї відношення і є «спробою з боку зацікавлених осіб дестабілізувати роботу фірми і головне — підірвати високу репутацію підприємства». Керівник відділу «СВ» по зв’язках з громадськістю Тетяна Меджитова розповсюдила повідомлення про те, що фірма, незважаючи на арешт керівництва, «працює у колишньому режимі — стабільно і безперебійно». Глава кримського уряду Валерій Горбатов на прес-конференції у Сімферополі висловив надію, що «арештоване керівництво, а власник і підприємство не постраждали, тому це не позначиться на результатах його роботи». Цю тривогу про благо підприємства можна зрозуміти, якщо враховувати, що саме фірма «Союз-Віктан» є платником практично 70 — 75 відсотків акцизу до бюджету Криму.

Як відомо, Охлопкову та Удовенку готове до пред’явлення обвинувачення у скоєннi ряду злочинів, у тому числі — вбивств на замовлення.

Як стверджують знаючі люди в Криму, фірма «Союз- Віктан» заснована загиблим у кримінальних розбірках початку 90-х років підприємцем Віктором Башмаковим і його дружиною, тому друга частина сьогодні широко відомої назви фірми ніби означає складання перших букв — імен Віктор і Таня. Останнім часом фірма змінила власника — подейкують, що її, як і коньячний завод «Коктебель» і Сімферопольський завод шампанських вин перекупив один iз київських підприємців. Звідси виникає одна з версій подій: колишні власники мстять новим власникам за відбирання такого ласого шматка як виробництво горілки і торгівля нею.

Кримінальна версія обвинувачення керівництва фірми «СВ», як можна здогадатися, зіставивши колишні повідомлення міліції про вбивства і знахідку двох трупів у Білогорському районі, та інформацію, повідомлену журналістам на прес-конференції генералом Миколою Агєєвим, полягає в тому, що 1 березня цього року у Сімферополі безслідно зникли громадяни К. і П., які були відомі у кримінальних колах як 48-й і Гриня. Про це через шість днів повідомила в міліцію матір К. Післе того як у справу втрутився УБОЗ Криму, направивши матеріали у прокуратуру, постанову про відмову в порушенні карної справи було скасовано. За деякими відомостями, зниклі вимагали від одного з керівників фірми чи то поділитися акціями, чи то переглянути пайовий розподіл прибутку. Після, нiбито, одного з їхнiх візитів у офіс фірми, їхнi сліди губляться і з’являються тільки у могилі біля траси Сімферополь— Феодосія неподалiк вiд села Русаківка. Чи пов’язані ці події між собою — і повинно встановити слідство. Друге вбивство, за деякими відомостями, є усуненням небажаних свідків або учасників першого злочину. За відомостями міліції, убитий на вулиці Фрунзе Руслан Коротич раніше був в одному з ОЗУ як водій, а останнім часом був директором ПП «Укргазпром» — однієї iз фірм, створених при «Чорноморнафтогазі».

За словами першого заступника держсекретаря МВС України генерала-полковника Михайла Корнієнка, сказаними на прес-конференції у Києві, правоохоронні органи відчувають сильний тиск з приводу затримання керівництва фірми. Це означає, що навіть суто кримінальна версія цієї справи, якщо вона буде доведена в суді, може мати велике і комерційне, і політичне звучання.

№222 04.12.2001 "День"
Микита КАСЬЯНЕНКО, Сiмферополь